ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

ο καιρός

Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

Βόλεϊ-Σλοβακία-Ελλάδα 2-3

H άνοιξη του ελληνικού βόλεϊ ξεκίνησε από τη Σμύρνη. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Μετά τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, της Ισπανίας στην πρεμιέρα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε και της Σλοβακίας με 3-2 (25-19, 28-30, 23-25, 25-21, 15-12). Ακόμα και αν αυτή η εμφάνιση δεν ήταν… ατσαλάκωτη όπως εκείνη απέναντι στους "φούριας ρόχας".

Η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στην 12άδα και την Κυριακή (6/9, 15.00) ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Γ’ Όμιλο με αντίπαλο τη Σλοβενία. Ό,τι κι αν γίνει έχει τερματίσει 1η στον όμιλο της, καθώς οι Σλοβένοι δεν προλαβαίνουν να προκριθούν. Η ομάδα του έξοχου (και πάλι) Δημήτρη Καζάζη γλυκοκοιτάζει ακόμα και την 4άδα. Ας μην προτρέχουμε όμως!

Kάθε αρχή και δύσκολη
Αρκετά... υπνωτισμένη εμφανίστηκε η εθνικη ομάδα στο πρώτο σετ της αναμέτρησης. Χωρίς αποτελεσματικό σερβίς και ανύπαρκτο μπλοκ αποτέλεσε εύκολη λεία για τους Σλοβάκους που προηγήθηκαν μέχρι και 7 πόντους (14-7) για να λήξει το σετ με 25-19.

Θεατές στο ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, με το Νέμετς να κάνει ό,τι θέλει και την ελληνική υποδοχή να βάλλεται από όλες τις πλευρές. Στο 19-16 υπέρ της Σλοβακίας σκεφτήκαμε ότι το σετ τελείωσε, αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Δεν άφησε τους αντιπάλους της να ξεφύγουν στο σκορ και διαμόρφωσε το 23-20 και σε 23-22. Νωρίτερα ο Καζάζης είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Τζούριτς που... ανανέωσε το παιχνίδι της εθνικής.

Το πήρε πάνω του ο Μπάεφ
Οι Σλοβάκοι αποδείχθηκαν ανίκανοι να τελειώσουν το σετ αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες για να το κάνουν. Μέχρι που μίλησε η πείρα του Θοδωρή Μπάεφ. Πρώτα ισοφάρισε (25-25), στη συνέχεια χάρισε το πρώτο σετ μπολ (25-26) και ακολούθησε το δεύτερο (26-27).

Στο 28-27 ο Νέμετς είχε τη δυνατότητα να γίνει ήρωας, αλλά από θέση σερβίς έστειλε τη μπάλα στο φιλέ (28-28). Ο πρωτοεμφανιζόμενος Τζούριτς έδωσε το τρίτο σετ μπολ που ήταν αρκετό και ο ελληνικός πάγκος πανηγύρισε έξαλλα τον άσο του εξαιρετικού και σε αυτό το ματς, Κώστα Προύσαλη που χάρισε το 2ο σετ στη "γαλανόλευκη" ομάδα (28-30).

Με φόρα από το 1-1 και τον αρχηγό Νίκο Ρουμελιώτη να παίρνει τις επιθέσεις, η εθνική ομάδα τέθηκε επικεφαλής στο 3ο σετ. Ωστόσο όταν το σκορ έγινε 14-8 υπέρ των Ελλήνων, ήρθαν και τα πρώτα προβλήματα. Οι Σλοβάκοι εκματαλλεύτηκαν κάθε δώρο που τους προσέφεραν οι Έλληνες. Τα απανωτά λάθη τους έβαλαν απρόσμενα στη διεκδίκηση του σετ, όμως δεν πέρασαν ποτέ μπροστά.

Το άστοχο σερβίς του Μπάεφ (21-22) προκάλεσε την αγανάκτηση του ελληνικού πάγκου, αλλά τα... τεντωμένα νεύρα του Σόπκο τον οδήγησαν στο να αστοχήσει στο σερβίς (21-23). Διαφορά ασφαλείας! Ένα σετ μπολ χρειάστηκαν οι Έλληνες και αυτό το πρόσφεραν αφιλοκερδώς οι παίκτες του Τζιανίνι (23-25).

Λάθη και πάλι λάθη
Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς στο 4ο σετ να κυνηγάει στο σκορ (1-5). Η διαφορά άγγιξε τους πέντε πόντους (10-15), αλλά δύο πόντοι από τον Ηλία Λάππα και ένας άσος του Ρουμελιώτη μας έφερε στο -2 (13-15). Κρίμα που ο Λάππας αποδείχθηκε... μοιραίος για την ελληνική ομάδα στο τέλος του σετ και χάσαμε κάθε ελπίδα. Με δύο χαμένες επιθέσεις του ακραίου του Παναθηναϊκού, οι Σλοβάκοι έφτασαν άνετα στο 25-21 και στην ισοφάριση στα σετ (2-2).

Στο τάι μπρέικ με ένα σερί 4-0 και τους κεντρικούς να οργιάζουν, η εθνική αύξησε τη διαφορά από το 4-4 στο 8-4. Ο πολυτιμότερος παίκτης του περσινού πρωταθλήματος, ο Τζούριτς "κάρφωσε" τη Σλοβακία και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "πέταξε" για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια στην 12άδα.

Ο Νίκος Ρουμελιώτης άλλωστε το εξομολογήθηκε στο SPORT 24. Οι Έλληνες αισθάνονται υπέροχα στη Σμύρνη και εκεί θα παραμείνουν. Όταν τη... βαρεθούν, τους περιμένει η Πόλη μαζί με εκείνες τις ομάδες που έχουν καρδιά σαν την ελληνική.

Τα σετ: 25-19, 28-30, 23-25, 25-21, 15-12

Oι πόντοι της Ελλάδας: 7 άσοι, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων
Οι πόντοι της Σλοβακίας: 6 άσοι, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11π. (20/25), Προύσαλης 1, Ρουμελιώτης Ν. 23 (18/34, 5 άσοι), Σμαραγδής 11 (8/12), Πανταλέων 1, Μπάεφ 13 (12/25) / Παπαδημητρίου (λ. - 71% υποδοχή), Αρμενάκης, Τζούριτς 10 (7/10), Κουρνέτας, Ανδρεάδης 1, Λάππας 7 (7/10).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Τζιανίνι): Μάσνι, Κόχουτ 14π. (10/17), Σόπκο 19 (17/32), Ογκουρτσακ 7 (7/9), Νέμετς 23 (20/36), Κμετ 9 (4/6) / Πίπα (λ. - 71% υποδοχή), Μπενσζ, Ζάτκο, Ντίβιτς 8 (5/9).

Διαιτητές: Παρτιάνεν (Φιλανδία), Λοντέρους (Ολλανδία).